27
Solsken, söndag och Morsdag. Hur firar du dig själv? Din mamma? Och hur blir du själv firad? Jag själv njuter av solskenet i ryggläge med senaste body step releasen i öronen, varvat med lite gamla body pump godingar. Ikväll ska jag fira mig själv och alla andra mammor plus säkerligen några döttrar, söner och män på gymmet. Det blir dubbelt så tufft och dubbelt så kul. Först body step 88 och sedan direkt efteråt body pump. Två timmar av bra musik och ruskigt bra träning. Bp kommer jag instruera i mina nya fivefingers!
Samma märke och modell som de rosa. Vi fick så rackarns bra personalpris på dessa på gymmet så jag kunde inte låta bli att köpa både rosa och lila. De lila införskaffade jag i fredags. Invigde dem genom att vara med på en TRX 60 klass bara 30 minuter efter ni egen spinn45. Det börjar närma sig starten för mina egna TRX klasser, vilket innebär att all övning jag kan få till är till stor nytta! Att köra TRX i fivefingers och vanliga träningsskor är mycket stor skillnad. Fötterna och fotlederna fick jobba på helt nytt sätt vilket fortplantade sig rakt upp och genom hela kroppen. Mör och darrig är passande sammanfattning av den fredags morgonen. Eftersom jag vilade även i torsdags så kändes det perfekt att gå ut hårt på fredagen. Praktiska omständigheter framförallt kom i vägen för min planerade transportrunda. Det jämnade ut sig då jag i himla mysigt sällskap och med vagn avverkade 15 soliga, pratiga kilometer ute i Tinnerö igår förmiddag.
Så njut av solen, värmen och del lediga dagen. Och är du mamma så hoppas jag att du får en toppenfin Morsdag.
Lonisa | maj 27th, 2012 @ 11:24 |
Tårta frukost & en fin tre rätters lunch i solen strax……..
Rätt lugn o fin dag…..
Marta | maj 29th, 2012 @ 08:50 |
Vilken härlig dag!! Underbart ju
Sara | maj 27th, 2012 @ 05:31 |
Här blev det en dag i trädgården – behövdes!! Ikväll ska jag testa en 12-metersrunda i mina nya skor – Saucony!!
Marta | maj 29th, 2012 @ 08:51 |
Trädgårdsdag är inte fel det heller! Berätta mer om skorna!!
JoHo | maj 29th, 2012 @ 08:17 |
Åh, det lät som en alldeles perfekt Mors Dag tycker jag! Själv hängde jag med barn och kompisar och deras barn i solen hela dan… gött det med!
Du verkar gilla fivefingersskor..? Jag är lite sugen på att testa, har inte vågat mig på det än .p
Marta | maj 29th, 2012 @ 08:57 |
Jag har inte vågat mig på att springa i mina fivefingers. Däremot så kör jag styrka och TRX i dem, vilket funkar super. Och så har jag gått en del. De ger en fin kontakt med underlaget och bra träning för fötter!